Vai visiem ir jāmāk vadīt automašīna?

Skolnieku panākumi lielā mērā ir atkarīgi no pasniedzēja profesionālās meistarības. Šo vārdu autors nav zināms. Māka vadīt automašīnu – kas aiz tās slēpjas un vai tik tiešām visiem ir jāmāk vadīt automašīna? Pirmkārt, mēģināsim tikt skaidrībā, kādas īpašības ir vajadzīgas lai vadītu automašīnu. Lūk automašīna, lūk cilvēks – kā tie mijiedarbojas? Ar ko automašīnas vadītājs atšķiras no cilvēka, kurš nevienu reizi nav sēdējis pie automašīnas stūres?

Pirmām kārtām, ir ļoti svarīgi zināt, kur automašīnai atrodas “dzīvībai svarīgi orgāni”, tas ir, kur atrodas tie orgāni, ar kuru palīdzību var iedarbināt automašīnu un likt tai kustēties. Otrkārt, jums ir vajadzīgas iemaņas vadīt automašīnu, tas ir, jums jāzina, kurā brīdī ir jānospiež tas vai cits pedālis un jāzina, kurā brīdī, tieši pretēji, jāatlaiž tas vai cits pedālis. Citiem vārdiem sakot, lai iemācītos vadīt automašīnu, vajag iemācīties izpildīt noteiktas kustības, noteiktā secībā.

Vai tas ir viss, jūs jautāsiet?

Iedomājieties, ja jūs to esat apguvis, ar to pilnīgi pietiek, lai jūs varētu vadīt automašīnu. Problēmas sākas tur, ka ikdienā cilvēks šīs darbības nepielieto…, tātad aptvert situāciju, pārredzēt ceļu un izpildīt vajadzīgās kustības nav nemaz tik vienkārši. Tāpēc instruktora darbs sākas ar to, ka viņš cenšas jūs iemācīt, kā pareizi jākustina rokas un kājas.

Mašīnas vadīšanas laikā strādā visi maņu orgāni, bet visvairāk noslogotais ir redze, jo tai vajag visu laiku kontrolēt situāciju uz ceļa – gan priekšā, gan aizmugurē, gan pa kreisi, gan pa labi.

Parastajam cilvēkam tik daudz informācijas uzreiz nav jāapstrādā, tāpēc nav nekāda brīnuma, ka iesācējs, sēžoties pirmās reizes pie stūres, izjūt milzu stresu. Lai varētu pilnvērtīgi pārvietoties, autovadītājam ir jāizstrādā, tā saucamā “autovadītāju domāšana”, tas nozīmē, ka viņam jāredz situācija uz ceļa, pareizi jāapstrādā informācija un pareizi jāpieņem lēmumi. Pats galvenais, to visu darīt ir jāiemācās ātri.

Tāpēc ļoti svarīgi ir iegūt iemaņas. Iemaņas ir tad, kad jūs to visu darāt automātiski, nemaz par to neaizdomājoties. Kādreiz, paiet ļoti ilgs laiks, kamēr cilvēkam parādās nepieciešamās iemaņas, jo lai tās iegūtu, vienas un tās pašas darbības ir jāatkārto neskaitāmas reizes.

Cik ilgi būs jāmācās braukt?

Tas ir ļoti individuāli un ir atkarīgs no daudziem faktoriem, vieniem varbūt vajadzēs dažus mēnešus, bet citam paies pat vairāki gadi. Šo etapu var iedalīt divos posmos, viens ir kad jūs mācāties kopā ar instruktoru un, otrs, tad, kad jūs pēc autovadītāja apliecības saņemšanas, ceļā dodaties viens pats. Ar pirmo apmācības daļu viss ir skaidrs, bet par otro daļu, atbildība ir jāuzņemas jums pašam. Šis moments, katra autovadītāja dzīvē ir ļoti svarīgs.

Šajā posmā esiet uzmanīgi, jo šķietamā pārliecība un mānīgā kontroles sajūta, ir vislielākie, arī pieredzējuša, autovadītāja ienaidnieki. Par nožēlu, pārliecinātība vēl nav meistarības un profesionālisma pazīme.

Lai pārliecināti vadītu automašīnu ir vajadzīgas noteiktas iemaņas. Ļoti svarīgi ir tās iegūt jau pirmajās braukšanas reizēs, jo, ja jums jau ir iemaņas, kurš var pateikt, ka tās ir pareizas. Noteikt to arī nav vienkārši. Viss ir atkarīgs no tā, cik ļoti jūsu iemaņa ietekmē braukšanas drošību. Ja jūsu darbības nodrošina drošu braukšanu, tad viss ir kārtībā, bet ja nē…

Autovadītāja profesionālismu var noteikt tikai pēc viņa pareizajām iemaņām, bet ne jau pēc viņa ilggadējā braukšanas stāža, jo nepareizās kustības var atkārtot gadu no gada.