Mācāmies vadīt automašīnu

Jebkurš ceļu satiksmes dalībnieks jums pateiks, ka labāk ir mācīties lēnāk, bet iemācīties labi vadīt automašīnu. Parasti tiem autovadītājiem, kuri automašīnas vada jau profesionālā līmenī, bērni jau kopš bērnības māk vadīt automašīnu. Pirmās braukšanas iemaņas viņi iegūst agrā bērnībā, kaut gan bieži vien tas notiek neapzināti, bet viņi to vēro to, kas notiek uz ceļa, kā pārvietojas pārējie transportlīdzekļi un sāk pagūt ceļa satiksmes noteikumus. Tad, kad bērni ir paaugušies un viņiem ir atļauts pašiem sēsties pie stūres, viņiem atliek tikai atkārtot visu to, ko ir darījuši viņa vecāki, to, ko viņi tik ilgus gadus ir vērojuši.

Bet tā nenotiek vienmēr. Ne jau katrs tēvs grib savam bērnam kaut ko paskaidrot tajā brīdī, kad sastrēguma stundā meistarīgi lavierē starp pārējām mašīnām, kad ir noguris, kad steidzas….un tā sarakstu var turpināt ļoti ilgi. Citiem vārdiem sakot, ja jums bērnībā nav bijis tētis, kurš jums visu kārtīgi izskaidroja, tad jums, kad esat izaudzis pašam vien būs jāmācās vadīt automašīna. Nepārdzīvojiet, autoskolu ir ļoti daudz un jūs varat izvēlēties to, kura jums patīk vislabāk. Autoskolās pasniedz zinoši autovadītāji un tajās ir sastādītas ļoti labas apmācību programmas, kuras paredz gan teorētiskās, gan praktiskās nodarbības.

Apmācības parasti sākas ar teorijas apgūšanu, visiem ir skaidrs, lai kļūtu par labu autovadītāju, vajag labi un pamatīgi apgūt teoriju un pēc tam mācīties to pielietot praksē. Tad, kad teorija ir apgūta, var ķerties pie prakses un sākt mācīties vadīt automašīnu. Automašīnas vadīšanas iemaņas ir jāmācās tik ilgi, kamēr tās sanāk automātiski, it kā pašas no sevis.

Pirms pirmās braukšanas var iemācīties automātiski izpildīt šādas funkcijas:

  • Lēnām atlaist sajūga pedāli un lēnām nospiest gāzes pedāli. Liekas vienkārši, bet ne vienmēr tas visiem sanāk uzreiz un labi. Galvenais ir nenervozēt un tad viss patiešām sanāks. Un, iesācējiem, uz visu mūžu ir jāatceras, kur atrodas bremžu pedālis! Apskatieties un atcerieties! Ar tā palīdzību jums bieži vien nāksies izvairīties no nepatīkamām situācijām!
  • Pagriezienu ieslēgšana. Atcerēties ir pavisam vienkārši, ka labais pagrieziens ieslēdzas uz augšu, bet kreisais pagrieziens – uz leju, tas ir tieši tāpat, kā griežas stūre.
  • Spoguļu izmantošana. Ir iespējams, ka iesākumā jūs redzēsiet visu, tikai ne to, kas jums ir vajadzīgs. Bet vispirms ir ļoti labi, kaut vai pieradināt sevi pie domas, ka tajos visu laiku, ik pa brīdim ir jāieskatās.

 

Ātri iemācīties vadīt automašīnu (runa ir tieši par tehnisko funkciju izpildīšanu) var, ja :

  • Ir noteikts priekšstats par to, ka mašīna sāk virzīties uz priekšu tad, kad automašīnas vadītājs ir nospiedis gāzes pedāli, māk pārslēgt ātrumus un māk griezt stūri vajadzīgajā virzienā.
  • Ir zināms, ka eksistē ne visai bieza grāmata ar skaistu nosaukumu “Ceļu satiksmes noteikumi” un kuras satura nezināšana bieži vien izraisa, kā minimums, “sirsnīgas” sarunas ar ceļu satiksmes inspektoriem.

Iesācējiem ir ļoti svarīgi nebaidīties no automašīnām, bet, diemžēl, jaunajiem autovadītājiem, bieži vien ir ļoti bail no pirmā patstāvīgā brauciena bez instruktora, bez pieredzējuša autovadītāja blakus. Tādā situācijā, pats galvenais, ir saglabāt mieru, vēsu prātu, jācenšas būt par sevi pārliecinātam – viss izdosies. Iesācējam, liekas, ka briesmas viņu sagaida it visur: gājēju uz pārejas ir pārāk daudz, citi autovadītāji ir bezkaunīgi attiecībā pret jums u. t. t.

Ja braucat pirmo reizi patstāvīgi, tad labāk izvēlieties maršrutu, kurš jums ir labi pazīstams. Novietojiet automašīnu tā, lai jums pēc tam būtu ērti izbraukt, pat ja pirmajā reizē neizdodas mašīnu novietot tik tuvu galamērķim, kā gribētos. Ja jums ir radusies neparedzēta situācija – krustojumā noslāpa mašīna, nevarat straujā pacēlumā uzsākt gaitu, ieslēdziet avārijas gaismas, koncentrējieties un pabeidziet iesākto manevru. Tādās situācijās jūs iegūsiet ļoti labu pieredzi.