6 lietas, kas jāapdomā pirms iegādāties kafijas automātu Auto Info 

6 lietas, kas jāapdomā pirms iegādāties kafijas automātu

Kafijas automāts ir kā saules stars jebkura mājokļa virtuvē – tas palīdz iesākt dienu ar karstu, svaigu un bezgala gardu kafiju, kas liek atmosties un izjust pirmo rīta spēku, izbaudīt turpmāko dienu neaizmiegot, un vakara filmu pēc darba sagaidīt ar mazāku nogurumu. Kafijas automāts ir diezgan nopietns solis, kas mainīs tavu turpmāko dzīves ritmu un, pilnīgi iespējams, ļaus tev ieekonomēt uz kafejnīcu, veikalu, kiosku, ēdnīcu un degvielas uzpildes staciju kafiju rēķiniem. Pirms iegādāties kafijas automātu, iepazīsties ar pāris lietām par kurām ir vērts padomāt:

1. Ilgtermiņa izmaksas

Kafijas automāta iegāde nav vienas reizes tēriņi. Kafijas automāti ir dažādi – manuālie, automātiskie, pusautomātiskie, robot aspirapolvere, kā arī kafijas pagatavošanas veidi katram kafijas automātam ir atšķirīgi. Vien izmanto kapsulas, citi samaļ pupiņas sev nepieciešamajā daudzumā, taču citi liek cilvēkam piebērt kafiju pašam, un pēc katras kafijas pagatavošanas reizes nomainīt kafijas automāta papīra filtrus un citas lietas. Funkcijām bagātāki, īpaši pusautomātiskie un automātiskie kafijas automāti pavisam noteikti neiztiks bez regulāras atkaļķošanas, kas jau atkal ir papildus izmaksas atkaļķošanas šķīduma iegādei, kā arī ūdens filtru nomaiņai.

2. Ūdens temperatūra

Piemērotākā ūdens temperatūra kafijas tasītes pagatavošanai ir robežās no 91 līdz 95 grādiem. Tieši tādēļ, ja tev ir vēlme iegūt patiesi labu kafiju, nāksies pārliecināties par to, ka tavs izvēlētais kafijas automāts ir spējīgs operēt tieši šādās temperatūrās. Lielākā daļa ražotāju kafijas automātu darbības ūdens temperatūru norāda uz iepakojuma vai preces aprakstā, taču ja šāda informācija trūkst, tas ir spilgts rādītājs tam, ka no tāda kafijas automāta ir jāturas pa gabalu!

3. Tavs kafijas patēriņš

Aizdomājies par to, cik daudz kafijas dienā tu parasti izlieto. Vai tās ir 1-2 kafijas tasītes dienā, vai vairāk? Ģimenes gadījumā ir jāpadomā par visiem, kas dzer kafiju. Ja kafijas ir vajadzīgs daudz un bieži, tad gudrākā izvēle būs pusautomātiskie kafijas aparāti.

4. Papildus funkcijas

Kafijas automāti ir pieejami ar visdažādākajām funkcijām, kas nāk klāt standarta funkcijām, kā kafijas vārīšana. Vai tu esi viens no tiem, kas nespēj izlīst no gultas un tikt tālāk par virtuvi bez tūlītējas kafijas tasītes? Kafijas automāts ar ieprogrammējamu ieslēgšanās laiku un automātisku kafijas pagatavošanu būs tieši laikā. Bieži kavē? Izvēlies kafijas automātu ar automātiskās izslēgšanās funkciju, lai izvairītos no gadījumiem, kad steigā aizmirsti izslēgt kafijas automātu un tas darbojas visas dienas garumā.

5. Tīrīšana un apkope

Katram kafijas automātam ir savas īpašās vajadzības, taču jebkurš kafijas automāts neizdzīvos ilgi bez tīrīšanas un apkopes (filtru nomaiņas, atkaļķošanas utt.). Tīrīšana un apkope ir tik pat svarīga lieta, par ko ir vērts aizdomāties. Ja tev nesagādā grūtības iztīrīt kafijas automātu reizi nedēļā, tad tev derēs teju jebkurš kafijas automāta variants, izņemot tādi, kuri ir lētākā gala un tīrāmi katru mīļu dienu, par cik izmanto papīra filtrus un lielu kafijas trauku, kurā tiek notecināta gatavā kafija.

6. Salīdzini variantus

Pirms dodies pēc pirmā kafijas automāta, kas šķiet ideāli piemērots tieši tev, nesteidzies! Tā vietā turpini savus meklējumus. Labākais veids, kā veikt gudrāko un labāko izvēli ir atrast vismaz 5 kafijas automātus, kuri tevi uzrunā un ir vislabākie. Vislabāk ir salīdzināt kafijas automātus, kas ir dažādi cenās un funkcijās. Kad tas ir izdarīts, salīdzini tos un izvēlies pašu labāko no visiem 5 variantiem.

Lasīt tālāk
Kā efektīvāk sastādīt iknedēļas pirkumu sarakstu? Auto Info 

Kā efektīvāk sastādīt iknedēļas pirkumu sarakstu?

It kā tik maza lietiņa, bet tomēr tik iedarbīga – iepirkumu saraksts var būt noderīgs ļoti daudz un dažādu iemeslu dēļ, bet jo īpaši, ja katru nedēļu dodaties uz pārtikas preču veikalu, lai piepildītu ģimenes ledusskapi, bet darot to pēdējā brīdī, bieži vien svarīgākie pirkumi tiek aizmirsti. Turēt nedēļas pirkumu sarakstu pa rokai ir lielisks veids, kā organizēt iepirkšanos un nodrošināt, ka jūs piepildāt savu ledusskapi un pieliekamo ar lietām , kas jums būs nepieciešams visas nedēļas garumā.

Tāpēc jums nenāktu par ļaunu apsvērt iespēju uzturēt galveno nedēļas iepirkumu sarakstu jums pārredzamā vietā:

 • tas palīdzēs izsekot, kad kāda lieta jums ir izbeigusies – to tūdaļ ierakstot sarakstā. Piemēram, pēc tualetes apmeklējuma uzreiz pierakstiet – pēdējais papīra rullītis, nopirkt jaunu iepakojumu;
 • tas atturēs jūs no paraduma iegādāties dažus no produktiem dubultā;
 • tas palīdzēs visiem mājsaimniecības locekļiem piedalīties iepirkumu veikšanā.

Nedēļas iepirkumu saraksta organizēšana ir uzdevums, kas būtu jāuztur kā gaužām vienkāršs pasākums. Vislabāk ir jau izveidot sarakstu ar sagatavēm – konkrētām kategorijām. Varat arī organizēt savu iepirkšanās sarakstu pēc iemīļotajiem veikaliem – vietējais tirgus, pārtikas veikals, aptieka un tamlīdzīgi. Atrodiet veidu, kas darbojas jūsu ģimenei vislabāk.

Īpašos gadījumos, piemēram, Ziemassvētkos vai dzimšanas dienas ballītēm, jums var būt noderīgi sākt ar ēdienu sarakstu. Pierakstiet visas receptes, ko plānojat pagatavot, un pēc tam norādiet visas sastāvdaļas, kuras jūsu mājās iztrūkst. Pēc tam sarakstiet šīs sastāvdaļas jūsu iepirkumu sarakstā, organizējot tās pēc pārtikas preču veikala nodaļām, piemēram, sākot ar sauso produkciju, gaļu, konservētām precēm, maiznīcu utt.

Pārtikas preces ir ērti iedalīt kategorijās, pamatojoties uz to divu lielāko pārtikas preču veikaliem, kurus jūs visbiežāk apmeklējat. Un noteikti ņemiet vērā, kā ir izkārtotas produktu nodaļas:

1. Gaļa
2. Zivis
3. Graudu un miltu izstrādājumi
4. Piena produkti
5. Uzkodas
6. Garšvielas
7. Dārzeņi un augļi
8. Saldētā produkcija un tamlīdzīgi.

Vannas istabas un tualetes piederumi ir tādi priekšmeti, kuri vienmēr būs nepieciešami, tāpēc tos labi turēt arī rezervē, jo nekad negribas nokļūt ārkārtas situācijās, kad izbeidzies tualetes papīrs vai zobu pasta. Šī saraksta galvenās kategorijas būtu:

1. Šampūns
2. Kondicionieris
3. Matu želeja / eļļa / putas / laka
4. Zobu pasta
5. Mutes higiēnas līdzekļi – skalošanas šķidrums, zobu diegs
6. Roku ziepes
7. Dušas želeja
8. Sejas kopšanas līdzekļi
9. Ķermeņa kopšanas līdzekļi
10. Skūšanās piederumi
11. Intīmās higiēnas preces
12. Tualetes papīrs
13. Tīrīšanas piederumi
14. Veļas mazgāšanas līdzekļi u.c.

Atsevišķi ir vērts izdalīt arī dažādus kancelejas piederumus un lietas, kas saistītas ar jūsu aktīvajiem hobijiem, it īpaši, ja tās bieži mēdz izbeigties.

Neatkarīgi no tā, vai jums patīk iepirkties, jūs šo procesu ienīstat vai vienkārši knapi paciešat, iepirkšanās saimniecības vajadzībām ir daļa no gandrīz ikviena cilvēka ikdienas rutīnas. Jā, iepirkšanās var būt pat ļoti laikietilpīga un dažreiz pat visai nomācoša – daudzi cilvēki atgriežas mājās no veikala un saprot, ka ir aizmirsuši svarīgākās lietas, kuru dēļ sākotnēji vispār devās uz veikalu. Tāpēc iepirkšanās saraksta sastādīšana noteikti var padarīt ikviena indivīda iepirkšanos vieglāk pārvaldāmu un pat lētāku. Jo iepirkšanās pēc konkrēti sastādīta saraksta palīdzēs rūpēties par to, lai jums ir tieši tas, kas nepieciešams, un samazinās vēlmi pēc impulsu pirkumu veikšanas.

Lasīt tālāk
Kādu ātrumu izvēlēties? Auto Info 

Kādu ātrumu izvēlēties?

Jūs braucat pa pilsētu un jūs visi apdzen, vai otrādi, jūs apdzenat visus? Ar kādu ātrumu vajag pārvietoties, lai netraucētu citiem satiksmes dalībniekiem?

Automašīnas vadītājam vajag mācēt pareizi izvēlēties ātrumu, tam ir ļoti liela nozīme, var pat teikt, ka tas ir pats galvenais nosacījums uz ceļa. No pareizas ātruma izvēles ir atkarīga droša braukšana, kā arī tas, cik ātri mēs nokļūsim galamērķī.

Protams, ka katrs automašīnas vadītājs cenšas pārvietoties ar maksimālo atļauto ātrumu, bet prasme noteikt šo maksimālo ātrumu konkrētos apstākļos raksturo autovadītāja meistarību.

Ceļu satiksmes drošības noteikumos tiek minēts tāds termins – pārmērīgi liels braukšanas ātrums. Pārmērīgi liels braukšanas ātrums – tas ir pārāk liels ātrums konkrētos ceļa un laika apstākļos. Tas nozīmē, ka kādreiz,maksimāli pieļaujamais ātrums nav pārmērīgi liels ātrums, bet ja jūs braucat nelabvēlīgos laika apstākļos, tad pat minimāli liels ātrums var izrādīties bīstams. Piemēram, ātrums, kurš ir atļauts dotajā ceļa posmā, ne vienmēr ir drošs miglas un apledojuma laikā.

Ir grūti sniegt kaut kādus konkrētus norādījumus kādā konkrētā gadījumā, tāpēc ka ātruma izvēli iespaido ļoti daudzi faktori. Mēģināsim apskatīt galvenos.

 • Ceļa zīmes. Braucot obligāti ir jāievēro ceļa zīmes, kuras norāda ar kādu ātrumu ir jābrauc, vai arī kuras iesaka, ar kādu ātrumu ir ieteicams braukt.
 • Kustības intensitāte. Jūsu satiksmes līdzeklim ir jāiekļaujas šīs plūsmas ātrumā.
 • Apdzīšana vai apsteigšana vietās, kur ir intensīva kustība, ir ļoti apgrūtinātas, tāpēc tās vajag izslēgt, pat ja jums izdosies apsteigt dažus transporta līdzekļus, jūs vienalga būsiet spiests atgriezties kopējā plūsmā, laiks, ko jūs vinnēsiet, būs ļoti minimāls. Jāatceras, ka tā darot, jūs stipri riskējat, jo gan apdzīšana, gan apsteigšana ir saistītas ar pārkārtošanos, kuras kopējā plūsmā izraisa nervozitāti , rada avārijas situācijas.
 • Nedrīkst kopējā plūsmā braukt lēnāk par pārējiem transporta līdzekļiem, tāpēc ka tad, kopējā plūsma sāks raustīties, jūs centīsies gan apsteigt, gan apdzīt citi ceļa satiksmes dalībnieki. Drošības nolūkos ir ļoti slikti, ja tādā ceļa posmā jūs cenšaties kādu apdzīt, vai arī jā jūs cenšas apdzīt kāds cits.
 • Strauja ātruma samazināšana transporta plūsmā arī nav ieteicama, jo jūsu automašīnas bremzēšana izraisīs strauju automašīnu, kuras seko aiz jums, bremzēšanu. Jāņem vērā, ka katra nākošā automašīna bremzēs aizvien straujāk. Bieži vien tas beidzas ar to, ka viena mašīna uzskrien virsū nākošajai mašīnai. Kādreiz par tāda notikuma dalībniekiem kļūst vairāki desmiti automašīnu vadītāju.
 • Ceļa segums. Bedres, nelīdzenumi un citi ceļa seguma defekti, noteikti liek jums samazināt ātrumu un palielināt distanci līdz priekšā braucošajam transporta līdzeklim. Daudzu automašīnu vadītāju pārliecība ”jo lielāks ātrums, jo mazāk bedru” ir kļūdīgs. Ir arī cita automašīnu vadītāju kategorija, kura uzskata, ka “bedrēm ir jāklanās”, tā arī nav pareiza. Bremzēt vajag pirms bedres, bet pirms izbraukšanas no tas vajag uzspiest gāzi. Ja ceļš ir slidens un saķeres koeficients ir minimāls, jums vajag samazināt ātrumu.
 • Laika apstākļi. Lietus, sniegs, migla – jāsamazina ātrums. Jo lielāks ātrums, jo ātrāk jūs varat zaudēt kontroli pār mašīnu, kas var beigties nelāgi!
 • Jūsu transportlīdzekļa tehniskais stāvoklis. Ja jūsu automašīna ir jauna un darbojas nevainojami, jūs droši varat braukt ar maksimālo atļauto ātrumu, bet ja jūsu mašīna ir veca, dzinējs darbojas ārpus savu iespēju robežām, bremžu sistēma turas uz goda vārda, tad labāk necentieties attīstīt atļauto maksimālo atļauto ātrumu, jo tas jums var dārgi maksāt.
Lasīt tālāk
Noteikumi, kurus nemāca autoskolās Auto Info 

Noteikumi, kurus nemāca autoskolās

Mūsdienās, gandrīz vai ik vienam jaunietim ir autovadītāja apliecība. Daudzi to kārto tikai tāpēc, ka visiem ir un man arī vajag, un tādi jaunieši reti kad arī brauc pie stūres, bet daudziem tā ir dzīves nepieciešamība. Bet vai auto skolas tik tiešām visu iemāca, jo automašīnas vadītājam ir jābūt gatavam visdažādākajām situācijām uz ceļa. Vēl daudz labāk ir tad, ja autovadītājs māk izvairīties no tādām situācijām bez bojājumiem un vēl daudz labāk ir, ja viņš pats nerada tādas situācijas.

Mākslā vadīt automašīnu nav nekā īpaša – tā ir ieskriešanās, bremzēšana, pagriezieni, ātruma pārslēgšana un apstāšanās, bet tam visam ir jānotiek ar minimālu automašīnas svara pārvietošanos. Tāpēc ir dažas lietas, par kurām autoskolās nestāsta, vai arī stāsta, bet ne vienmēr pareizi.

 1. Automašīna obligāti ir jāvada ar abām rokām, to stāvokli nedrīkst mainīt līdz krustošanās brīdim. Rokas nedrīkst krustot – tā roka, kura atrodas apakšā, ir jānovieto stūres augšējā daļā, un stūres griešana jāturpina līdz maksimumam.
 2. Jums vienmēr ir jābūt iespējai apbraukt priekšā stāvošos automašīnu, tāds ir viens no galvenajiem noteikumiem, ja jūs braucat pa pilsētu. Ir ļoti labi izveidot ieradumu, nebraukt pārāk tuvu klāt priekšā stāvošajam automobilim, tas dos jums iespēju būt neatkarīgam no citu satiksmes dalībnieku rīcības. Vislabākais attālums ir tad, kad jūs redzat priekšā stāvošās automašīnas aizmugurējās riepas.
 3. Laikam, kurā jūs skatāties aizmugurējā skatu spogulī, ir jābūt īsam. Labāk ieskatīties divas reizes, bet ļoti īsu laiku, nekā vienu reizi, bet ilgi.
 4. Nebrauciet neitrālajā pārnesumā. Pirmkārt, jūsu automašīnā zaudē iespēju vajadzības gadījumā ieskrieties, otrkārt, bremzes pedālis ne vienmēr ir labākais risinājums ārkārtas situācijā, kādā brīdī jūs varat pazaudēt saķeri ar ceļu un tad jūsu izcilās vadīšanas prasmes būs nekam nederīgas.
 5. Ja jums ir jāpārkārtojas uz citu joslu – uzņemiet ātrumu.
 6. Ja jūs redzat pretī braucošu mašīnu un saprotat, ka viņa nepaspēs apdzīt – ieslēdziet labo pagriezienu un jau laicīgi piespiedieties apmalei. Ja jūs tā nedarīsiet, tad jums ir lielas izredzes satikties ar šo vadītāju piere pret pieri.
 7. Tajā brīdī, kad jūs krustojumā gaidāt, lai varētu izdarīt pagriezienu pa kreisi un laižat garām pretī braucošās mašīnas, jau laicīgi negrieziet stūri vajadzīgajā virzienā, jo sitiens pa mašīnas aizmuguri – un jūs jau atradīsieties zem pretī braucošās automašīnas.
 8. Ja jums ir bijusi vajadzība apstāties trases malā un jums ir jāstāv tieši pretī mašīnai, sagrieziet stūrī tā, lai mašīnas riteņi skatītos uz apmali. Ja kāds no aizmugures iebrauks jūsu automašīnā un ja jums nebūs pareizi sagriezta stūrē, jūs varat nokļūt zem automašīnas. Šo noteikumu māca policijas darbiniekiem.
 9. Vienmēr atstājiet rezerves variantu. Ja jūs šaubāties par to vai paspēsiet apdzīt, tad “velcieties” aizmugurē tik ilgi, kamēr būsiet simts procenti pārliecināti par to, ka būsiet spējīgi apdzīt un ka drīkstat to darīt. Ja nedrīkst – mierīgi atgriezieties savā joslā.
Lasīt tālāk
Kā sieviete var iemācīties vadīt automašīnu? Auto Info 

Kā sieviete var iemācīties vadīt automašīnu?

Neskatoties uz to, ka meitenes bērnībā nespēlējas ar mašīnām, izaugušas tās ļoti veiksmīgi tiek ar automašīnas vadīšanu. Plaši izplatītais viedoklis, ka sievietei nav lemts iemācīties braukt ar automašīnu tikpat labi kā vīrietim, patiesībā ir tikai mīts. Tieši to pašu jums apgalvos arī statistika, jo ceļa satiksmes negadījumus, sievietes izraisa daudz mazāk reižu, nekā vīrieši.

Neviens nenoliedz to faktu, ka uz ceļa gadās ļoti smieklīgas situācijas un tās ir izraisījušas sievietes, bet piekrītiet, arī vīrieši rada tieši tādas pašas situācijas un varbūt pat biežāk nekā sievietes.

Netaisnīgi vieglprātīga attieksme pret sieviete pie stūres nav visu valstu privilēģija, piemēram, Vācijā un Amerikas Savienotajās Valstīs pret sievieti vadītāju izturas pieklājīgi, ar cieņu un tā ir pilnīgi dabiska un normāla parādība, ar kuru nevienu nepārsteigsi. Kaut gan arī mūsu valstī tas nav nemaz tik slikti, kā pirmajā acumirklī liekas, jo ja tā labi padomā, tad kļūst skaidrs, ka citās valstīs sievietēm vispār ir aizliegts vadīt automašīnu.

Apgalvojums, ka sieviete nevar labi vadīt nevienu transporta līdzekli, izņemot ratiņus lielveikalā, daudzus mulsina. Nepārliecinātība, šaubas kopā ar kompleksiem, kuras ir iesakņojušās sabiedrība par to, ka sievietei pie stūres nav ko darīt, kļūst par izšķirošo faktoru, kurš attur dāmas spert šo soli. Un nobijušās dāmas dodas nevis uz autoskolu, bet uz visiem laikiem atsakās no domas iekarot ceļus un nodurtu galvu dodas uz virtuvi.

Pirms tam, kā sēsties pie stūres, godīgi atbildiet sev uz šiem diviem jautājumiem:

 • Vai jūsu veselības stāvoklis ļauj jums sēsties pie stūres?
 • Vai jums būs ērti pārvietoties ar automašīnu?

Gadījumā, ja jūsu atbildes ir apstiprinošas, nedomājiet, dodieties uz autoskolu piepildīt savu sapni!

Kāpēc daudzi uzskata, ka vīrieši vada mašīnas labāk nekā sievietes un ar ko atšķiras sievietes automašīnas vadīšana no vīrieša automašīnas vadīšanas? Sievietēm daudz labāk nekā vīriešiem ir attīstīta perifērā redze. Tas dod iespēju daudz ātrāk ieraudzīt tuvojošās briesmas, bet tajā pašā laikā samazina uzmanību automašīnas vadīšanas laikā.

Visiem ir labi zināms, ka sievietes ir daudz emocionālākas būtnes nekā vīrieši, viņas ļoti sāpīgi uztver neveiksmes, uztraucas katra sīkuma dēļ, visu uztver personīgi. Nav vērts tā reaģēt, jo nekļūdās tikai tas, kurš neko nedara. Vienīgais šķērslis, kurš traucē sievietei iemācīties vadīt automašīnu ir personīgās bailes, kā arī stereotipi, kur ir dziļi iesakņojušies sabiedrībā.

Sievietes baidās, ka viņām neizdosies vadīt automašīnu tikpat labi kā vīriešiem un ka viņas uz ceļa izskatīsies neveiklas. Patiesībā, lai iemācītos labi braukt, ir jāmācās gan vīriešiem, gan sievietēm. Visas kļūdas, kuras pieļauj iesācēji, vienādās pakāpēs ir sastopamas gan sieviešu, gan vīriešu vidū. Nedrīkst ļaut savām bailēm ņemt virsroku un iedzīt sevi kaktā, vajag lēnām, bet neatlaidīgi tuvoties savam sapnim.

Tāpēc mūsu padoms būs pavisam vienkāršs, izvēlieties autoskolu, kura atrodas tuvu jūsu dzīves vietai vai darba vietai un pierakstieties uz apmācībām, iemācieties braukt un nepaies ilgs laiks, kad jūs jau būsiet sapratusi, ka pārvietoties ar automašīnu ir daudz ātrāk un izdevīgāk.

Lasīt tālāk
Mācāmies vadīt automašīnu Auto Info 

Mācāmies vadīt automašīnu

Jebkurš ceļu satiksmes dalībnieks jums pateiks, ka labāk ir mācīties lēnāk, bet iemācīties labi vadīt automašīnu. Parasti tiem autovadītājiem, kuri automašīnas vada jau profesionālā līmenī, bērni jau kopš bērnības māk vadīt automašīnu. Pirmās braukšanas iemaņas viņi iegūst agrā bērnībā, kaut gan bieži vien tas notiek neapzināti, bet viņi to vēro to, kas notiek uz ceļa, kā pārvietojas pārējie transportlīdzekļi un sāk pagūt ceļa satiksmes noteikumus. Tad, kad bērni ir paaugušies un viņiem ir atļauts pašiem sēsties pie stūres, viņiem atliek tikai atkārtot visu to, ko ir darījuši viņa vecāki, to, ko viņi tik ilgus gadus ir vērojuši.

Bet tā nenotiek vienmēr. Ne jau katrs tēvs grib savam bērnam kaut ko paskaidrot tajā brīdī, kad sastrēguma stundā meistarīgi lavierē starp pārējām mašīnām, kad ir noguris, kad steidzas….un tā sarakstu var turpināt ļoti ilgi. Citiem vārdiem sakot, ja jums bērnībā nav bijis tētis, kurš jums visu kārtīgi izskaidroja, tad jums, kad esat izaudzis pašam vien būs jāmācās vadīt automašīna. Nepārdzīvojiet, autoskolu ir ļoti daudz un jūs varat izvēlēties to, kura jums patīk vislabāk. Autoskolās pasniedz zinoši autovadītāji un tajās ir sastādītas ļoti labas apmācību programmas, kuras paredz gan teorētiskās, gan praktiskās nodarbības.

Apmācības parasti sākas ar teorijas apgūšanu, visiem ir skaidrs, lai kļūtu par labu autovadītāju, vajag labi un pamatīgi apgūt teoriju un pēc tam mācīties to pielietot praksē. Tad, kad teorija ir apgūta, var ķerties pie prakses un sākt mācīties vadīt automašīnu. Automašīnas vadīšanas iemaņas ir jāmācās tik ilgi, kamēr tās sanāk automātiski, it kā pašas no sevis.

Pirms pirmās braukšanas var iemācīties automātiski izpildīt šādas funkcijas:

 • Lēnām atlaist sajūga pedāli un lēnām nospiest gāzes pedāli. Liekas vienkārši, bet ne vienmēr tas visiem sanāk uzreiz un labi. Galvenais ir nenervozēt un tad viss patiešām sanāks. Un, iesācējiem, uz visu mūžu ir jāatceras, kur atrodas bremžu pedālis! Apskatieties un atcerieties! Ar tā palīdzību jums bieži vien nāksies izvairīties no nepatīkamām situācijām!
 • Pagriezienu ieslēgšana. Atcerēties ir pavisam vienkārši, ka labais pagrieziens ieslēdzas uz augšu, bet kreisais pagrieziens – uz leju, tas ir tieši tāpat, kā griežas stūre.
 • Spoguļu izmantošana. Ir iespējams, ka iesākumā jūs redzēsiet visu, tikai ne to, kas jums ir vajadzīgs. Bet vispirms ir ļoti labi, kaut vai pieradināt sevi pie domas, ka tajos visu laiku, ik pa brīdim ir jāieskatās.

 

Ātri iemācīties vadīt automašīnu (runa ir tieši par tehnisko funkciju izpildīšanu) var, ja :

 • Ir noteikts priekšstats par to, ka mašīna sāk virzīties uz priekšu tad, kad automašīnas vadītājs ir nospiedis gāzes pedāli, māk pārslēgt ātrumus un māk griezt stūri vajadzīgajā virzienā.
 • Ir zināms, ka eksistē ne visai bieza grāmata ar skaistu nosaukumu “Ceļu satiksmes noteikumi” un kuras satura nezināšana bieži vien izraisa, kā minimums, “sirsnīgas” sarunas ar ceļu satiksmes inspektoriem.

Iesācējiem ir ļoti svarīgi nebaidīties no automašīnām, bet, diemžēl, jaunajiem autovadītājiem, bieži vien ir ļoti bail no pirmā patstāvīgā brauciena bez instruktora, bez pieredzējuša autovadītāja blakus. Tādā situācijā, pats galvenais, ir saglabāt mieru, vēsu prātu, jācenšas būt par sevi pārliecinātam – viss izdosies. Iesācējam, liekas, ka briesmas viņu sagaida it visur: gājēju uz pārejas ir pārāk daudz, citi autovadītāji ir bezkaunīgi attiecībā pret jums u. t. t.

Ja braucat pirmo reizi patstāvīgi, tad labāk izvēlieties maršrutu, kurš jums ir labi pazīstams. Novietojiet automašīnu tā, lai jums pēc tam būtu ērti izbraukt, pat ja pirmajā reizē neizdodas mašīnu novietot tik tuvu galamērķim, kā gribētos. Ja jums ir radusies neparedzēta situācija – krustojumā noslāpa mašīna, nevarat straujā pacēlumā uzsākt gaitu, ieslēdziet avārijas gaismas, koncentrējieties un pabeidziet iesākto manevru. Tādās situācijās jūs iegūsiet ļoti labu pieredzi.

Lasīt tālāk
Vai visiem ir jāmāk vadīt automašīna? Auto Info 

Vai visiem ir jāmāk vadīt automašīna?

Skolnieku panākumi lielā mērā ir atkarīgi no pasniedzēja profesionālās meistarības. Šo vārdu autors nav zināms. Māka vadīt automašīnu – kas aiz tās slēpjas un vai tik tiešām visiem ir jāmāk vadīt automašīna? Pirmkārt, mēģināsim tikt skaidrībā, kādas īpašības ir vajadzīgas lai vadītu automašīnu. Lūk automašīna, lūk cilvēks – kā tie mijiedarbojas? Ar ko automašīnas vadītājs atšķiras no cilvēka, kurš nevienu reizi nav sēdējis pie automašīnas stūres?

Pirmām kārtām, ir ļoti svarīgi zināt, kur automašīnai atrodas “dzīvībai svarīgi orgāni”, tas ir, kur atrodas tie orgāni, ar kuru palīdzību var iedarbināt automašīnu un likt tai kustēties. Otrkārt, jums ir vajadzīgas iemaņas vadīt automašīnu, tas ir, jums jāzina, kurā brīdī ir jānospiež tas vai cits pedālis un jāzina, kurā brīdī, tieši pretēji, jāatlaiž tas vai cits pedālis. Citiem vārdiem sakot, lai iemācītos vadīt automašīnu, vajag iemācīties izpildīt noteiktas kustības, noteiktā secībā.

Vai tas ir viss, jūs jautāsiet?

Iedomājieties, ja jūs to esat apguvis, ar to pilnīgi pietiek, lai jūs varētu vadīt automašīnu. Problēmas sākas tur, ka ikdienā cilvēks šīs darbības nepielieto…, tātad aptvert situāciju, pārredzēt ceļu un izpildīt vajadzīgās kustības nav nemaz tik vienkārši. Tāpēc instruktora darbs sākas ar to, ka viņš cenšas jūs iemācīt, kā pareizi jākustina rokas un kājas.

Mašīnas vadīšanas laikā strādā visi maņu orgāni, bet visvairāk noslogotais ir redze, jo tai vajag visu laiku kontrolēt situāciju uz ceļa – gan priekšā, gan aizmugurē, gan pa kreisi, gan pa labi.

Parastajam cilvēkam tik daudz informācijas uzreiz nav jāapstrādā, tāpēc nav nekāda brīnuma, ka iesācējs, sēžoties pirmās reizes pie stūres, izjūt milzu stresu. Lai varētu pilnvērtīgi pārvietoties, autovadītājam ir jāizstrādā, tā saucamā “autovadītāju domāšana”, tas nozīmē, ka viņam jāredz situācija uz ceļa, pareizi jāapstrādā informācija un pareizi jāpieņem lēmumi. Pats galvenais, to visu darīt ir jāiemācās ātri.

Tāpēc ļoti svarīgi ir iegūt iemaņas. Iemaņas ir tad, kad jūs to visu darāt automātiski, nemaz par to neaizdomājoties. Kādreiz, paiet ļoti ilgs laiks, kamēr cilvēkam parādās nepieciešamās iemaņas, jo lai tās iegūtu, vienas un tās pašas darbības ir jāatkārto neskaitāmas reizes.

Cik ilgi būs jāmācās braukt?

Tas ir ļoti individuāli un ir atkarīgs no daudziem faktoriem, vieniem varbūt vajadzēs dažus mēnešus, bet citam paies pat vairāki gadi. Šo etapu var iedalīt divos posmos, viens ir kad jūs mācāties kopā ar instruktoru un, otrs, tad, kad jūs pēc autovadītāja apliecības saņemšanas, ceļā dodaties viens pats. Ar pirmo apmācības daļu viss ir skaidrs, bet par otro daļu, atbildība ir jāuzņemas jums pašam. Šis moments, katra autovadītāja dzīvē ir ļoti svarīgs.

Šajā posmā esiet uzmanīgi, jo šķietamā pārliecība un mānīgā kontroles sajūta, ir vislielākie, arī pieredzējuša, autovadītāja ienaidnieki. Par nožēlu, pārliecinātība vēl nav meistarības un profesionālisma pazīme.

Lai pārliecināti vadītu automašīnu ir vajadzīgas noteiktas iemaņas. Ļoti svarīgi ir tās iegūt jau pirmajās braukšanas reizēs, jo, ja jums jau ir iemaņas, kurš var pateikt, ka tās ir pareizas. Noteikt to arī nav vienkārši. Viss ir atkarīgs no tā, cik ļoti jūsu iemaņa ietekmē braukšanas drošību. Ja jūsu darbības nodrošina drošu braukšanu, tad viss ir kārtībā, bet ja nē…

Autovadītāja profesionālismu var noteikt tikai pēc viņa pareizajām iemaņām, bet ne jau pēc viņa ilggadējā braukšanas stāža, jo nepareizās kustības var atkārtot gadu no gada.

Lasīt tālāk
Kā iemācīties braukt ar automašīnu pa pilsētu Auto Info 

Kā iemācīties braukt ar automašīnu pa pilsētu

Daudz automašīnu vadītāju, kuri tikko ir nokārtojuši tiesības, baidās braukt patstāvīgi, jo autoskolā viņiem vienmēr blakus bija instruktors, kurš pateica priekšā, ja nezināji ko darīt. Bet tad, kad ir jābrauc vienam pašam, pamēģini visu pamanīt un visam izsekot: te luksofors, te kājāmgājēji u. t. t. Nav nekāds brīnums, ka ne jau visi pēc tiesību iegūšanas ir spējīgi braukt patstāvīgi.

Mēs jums sniegsim dažus padomus, kā atrisināt šo situāciju.

Nekad nesēdiniet sev blakus sievu vai vīru, draugu, paziņu, radus vai vēl kādu, kurš pats māk labi braukt, bet nemāk mācīt citus.

Mācieties braukt aiz pilsētas robežām, bet ja dzīvojat mazā pilsētiņā, tad tajā. Uz lielām pilsētām labāk doties tad, kad visu mācēsiet darīt automātiski.

Pirmais, kas ir jāsaprot braucot ar automašīnu. Nevajag domāt, ka jūs esat pats par sevi un pārējie braucēji paši par sevi. Tādi autovadītāji nevar saprast, ka ir ceļu satiksmes dalībnieki. Braucot ir jārēķinās arī ar citiem braucējiem. Tas ir ļoti raksturīgi iesācējiem, jo viņi mācās sajust automašīnu un nepievērš uzmanību citiem braucējiem. Braucot pa pilsētu, kur ir liela automašīnu plūsma, ir jādomā par visiem ceļu satiksmes dalībniekiem.

Braucot ir jābūt ļoti uzmanīgam, jūs nedrīkstat palaist garām nevienu sīkumu, jums vienlaicīgi jāapstrādā daudz informācijas: prognozēt citu autovadītāju rīcību, redzēt zīmes, skatīties uz luksoforu. Tāda rīcība iemācīs jūs modelēt dažādas situācijas, kurās jums būs jāveic strauji manevri. Uzmanīgi brauciet garām tām mašīnām, kuras haotiski pārvietojas no vienas joslas otrā, kuras brauc lielā ātrumā vai arī izdara straujus manevrus. Tāds autovadītājs jebkurā mirklī var strauji nobremzēt un pat ja tas notika pirms daudzām automašīnām, jums vienalga nāksies strauji bremzēt. Pie tādiem transportlīdzekļiem pieder maršruta taksometri, kuriem ir ieradums ātri braukt un strauji bremzēt.

Ļoti svarīgi ir, lai jūs braucot nejustu bailes. Bailes traucē pieņemt lēmumus un paralizē kustības. Braucot pie stūres, nav laika baidīties, jo vajag sekot visu laiku līdzi tam, kas notiek apkārt. Ja jums ir bail braukt pa pilsētu tad, kad ir daudz mašīnu, tad brauciet pa to nakts laikā. Atcerieties, visiem šoferiem ir ļoti svarīgs pašaizsardzības instinkts, kurš attur mūs no riskantiem manevriem, neapdomātiem lēmumiem un novērš avārijas situācijas.
Kā iemācīties ar automašīnu braukt pa pilsētu?

Ja esat sieviete, tad pielīmējiet pie aizmugurēja stikla uzrakstu “Pie stūres blondīne”, tas izraisīs smaidu un citu, pieredzējušu šoferu iecietību pret jums.

Tajā brīdī, kad izbrauksiet uz ceļa, izvēlieties, kādu automašīnu, kravas automašīnu vai autobusu, kurš brauc ar jums pieņemamu ātrumu, jums vajadzīgajā virzienā un sekojiet tam. Braucot analizējiet vadītāja rīcību, viņš jums izpildīs “pavadoņa” lomu, bet jūs šajā laikā attīstiet savas prasmes.

Tad, kad jūsu “pavadonis” mainīs virzienu, sameklējiet sev nākošo, tad atkal nākošo…dariet tā, kamēr nokļūsiet galamērķī. Ja esat apjucis, noslāpis, droši ieslēdziet avārijas signālu un dariet visu, kas ir nepieciešams. Protams, būtu labi, ja jūs to darītu ceļa malā, bet ja tas gadījās ceļa vidū, arī nav nekas briesmīgs. Nomierinieties, ievelciet elpu, iedarbiniet mašīnu un turpiniet ceļu.

Ignorējiet citu autovadītāju dzēlīgās piezīmes, necentieties atbrīvot viņiem vietu, jo neviens nav teicis, ka jūsu pienākums ir to darīt. Pēc pāris tādiem braucieniem, jūs brauksiet daudz labāk un tad jums būs iespēja daudz labāk ievērot visas vajadzīgās prasības, nebūs vajadzīgs arī “pavadonis”.

Pat ja iemaņas neatnāk tik ātri kā gribētos – neuztraucieties, katram cilvēkam ir vajadzīgs atšķirīgs laiks lai iemācītos. Taisnība nav tiem cilvēkiem, kuri nolaiž rokas un saka, ka viņiem nav lemts vadīt automašīnu. Šeit svarīga ir prakse.

Atcerieties, ka pat tad, kad jums liekas, ka jūs jau braucat labi, var notikt negaidīta situācija, mašīna var noslāpt, jūs varat ieslēgt nepareizo pārnesumu. Tāpēc negaidiet progresu katrā braukšanas reizē, vienkārši koncentrējieties un brauciet, pēc kāda jūs pamanīsiet, ka izbaudāt braucienu.

Pēdējais padoms. Varat mācīties braukt svētdienu rītos, bet nedariet to visu laiku. Ar katru reizi braucienu padariet sarežģītāku, citādāk jūs nekad neiemācīsieties braukt.

Lasīt tālāk
Emocijas un automašīnas vadīšana Auto Info 

Emocijas un automašīnas vadīšana

Miers vadot automašīnu, ir viena no vērtīgākajām vadītāja īpašībām, kura ir jāiemācās ikvienam autovadītājam. Sanervozējies, nobijies, psihojošs automašīnas vadītājs, ir garantija tam, ka uz ceļa radīsies saspringtas, problemātiskas situācijas. Lai, nebojātu garastāvokli sev un citiem autovadītājiem, atvieglotu sev braukšanu un neradītu avārijas situācijas, ir svarīgi iemācīties saglabāt dvēseles līdzsvaru, kontrolēt emocijas. Tam ir jākļūst par ieradumu.

Pirms, mēs sāksim runāt par līdzsvara saglabāšanu, apskatīsim tos emocionālos stāvokļus, kuros vadītāji atrodas ļoti bieži. Ja mums izdosies saprast nemiera cēloņus, cīnīties ar tiem, uzreiz kļūs vieglāk.

Es steidzos, man vajag braukt ātrāk nekā citiem.

Runāsim atklāti – pārgalvība uz ceļa, tā ir labprātīga avārijas riska uzņemšanās. Neskatoties uz to, kādi jums šobrīd ir iemesli vai attaisnojumi jūsu ātrajai braukšanai, bet ja jūsu automašīnas vadīšana iziet ārpus saprāta robežām, kaut vai tikai mazliet, tad tieši jūs būsiet vainīgs, ja nu gadījumā kaut kas notiks, pat ja tās būs tikai traumas, nāves gadījumus, tādas situācijās pat negribas pieminēt. Tātad, kāds bija iemesls jūsu ātrajai braukšanai? Vai tas ir svarīgāks par cilvēku dzīvībām? Vai jūsu iemesls ir tā vērts lai jūs riskētu gan ar savu, gan ar svešām dzīvībām? Vai jūs esat padomājis par tiem cilvēkiem, kuri jūs gaida mājās? Svarīga tikšanās, bailes būt atlaistam no darba – apstādiniet paniku, padomājiet ar skaidru prātu, vai tas ir tas, kas jūs tik ļoti uztrauc un vai to var salīdzināt ar jautājumu par cilvēku dzīvībām? Ja jums tagad blakus sēdētu jūsu instruktors, vai viņš atzinīgi novērtētu jūsu manevrus?
Šodien esmu nervozs, dusmīgs, vajag uz ceļa papsihot un kādam “iegriezt”!

Šo situāciju komentēt ir grūti. Ja, jūs līdzīgu problēmu saskatījāt sevī un nevarat to kontrolēt, tad labākais risinājums uz kādu brīdi varētu būt autovadītāja tiesību nolikšana uz plaukta un vēršanās pie psihologa, pēc palīdzības. Ja jūs līdzīgu problēmu esat pamanājis citiem vadītājiem, bet jūs to noteikti esat pamanījis, tad jūs nekādi nevarat iespaidot vai mainīt situāciju. Pats svarīgākais tādā situācijā ir saglabāt emocionālo mieru, jo “inficēties” no tādiem vadītājiem ir ļoti viegli, pat pats nepamanīsiet, kā būsiet jau “izsists” no līdzsvara. Bet ja ļoti gribas sodīt bezkaunīgo braucēju, tad izmantojiet videoreģistratoru. Spilgtākos ierakstus varat izmantot pēc saviem ieskatiem: noskatīties kopā ar draugiem, izvietot internetā vai aizsūtīt ceļu policijai.

Pie šīs sadaļas pieder arī domas, ja viņš man tā izdarīja, tad man ir jāatbild ar to pašu. Tie ir tie paši vēži, tikai citā kulē.

Vēl varam pieminēt iesācēju kļūdas, ka “gan jau paspēšu un tikšu garām”, kaut gan to bieži varam novērot arī tiem vadītājiem, kuri jau brauc pie stūres vairākus gadu desmitus. Braucot pie stūres, iesācējiem, kādreiz gadās panikas lēkme, kuras laikā viņi pat aizmirst, kur atrodas bremžu pedālis, jo bailes ir dabiska reakcija uz nezināmu situāciju, kura ātri mainās. Tādā stāvoklī vadītājs nevar koncentrēties, pieņemt adekvātus lēmumus. Ja jūs braucat pie stūres, jūs paniku nedrīkstat laist sev tuvumā!

Atcerieties, pašu galveno: jūsu automašīnai ir bremzes! Atcerieties to vienmēr un visur! Neļaujiet savai apziņai aizmirst šo faktu! Jūs varat nobremzēt jebkurā momentā! Tikai to darīt vajag laicīgi un pirms tam vēlams pamācīties.

Kontrolējiet savas emocijas un savus lēmumus. Tas nozīmē, kamēr jūs esat pie stūres, jums ir jāsaglabā 100% miers, neskatoties ne uz ko. Jūs braucat uz turieni, uz kurieni jums vajag un nepārkāpjat noteikumus. Jūs nedrīkst satraukt tas, ka priekšā braucošās mašīnas neievēro ceļu satiksmes noteikumus un džips aizmugurē signalizē, lai jūs braucat ātrāk.
Parūpējieties par savu drošību – izslēdziet telefonu, nesmēķējiet, nedzeriet, neēdiet, izslēdziet radio, ja jums ir slikta redze, tad vienmēr līdzi ir jābūt brillēm vai kontaktlēcām.
Sēdieties pie stūres mierīgs, ja jums nav pieredzes un ja jūs jau no paša rīta jūtat, ka esat stresā un jūtaties “uzvilkts”, tad tajā dienā, labāk ir atturēties no braukšanas. Palūdziet, lai jūs kāds aizved tur, kur jums ir nepieciešams vai arī dodieties uz turieni ar sabiedrisko transportu. Lai iemācītos saglabāt mieru var izpildīt elpošanas vingrinājumus.

Lasīt tālāk